• mykolazlesa

Rýže se sójovým masem

Aktualizováno: 26. srp 2020

Tento článek je součástí rubriky Krmelec. O čem rubrika je se dozvíte v článku "Od krmelce běžím pryč. O čem je nová rubrika."


Ještě před pár měsíci bych nevěřila, že se součástí mojí kuchyně stane sójové "maso". Zřídkakdy, ale když už jsem kupovala spíše tofu či tempeh. Přišlo mi, že jsou to suroviny, který si tak nějak na nic nehrajou.


Když jsem se před pár měsíci s težkou nadváhou začala už v podstatě v zoufalství zajímat o to, kde pramení moje hrozící obezita - teprve tehdy jsem se začala soustředit na rozložení makroživin ve své stravě. Světe div se, chyběly mi v jídelníčku bílkoviny.


Bílkoviny se nejen starají o to, aby bylo z čeho obnovovat a tvořit svalovou tkáň v těle. Mají také vyšší sytící efekt než ostatní makroživiny - sacharidy a tuky.

Pokud v pokrmu bílkoviny chybí, snadněji se přejíme, cítíme se méně sytí, no a máme chuť na další jídlo. To vede k další konzumaci porce sacharidů a tuků bez účasti bílkovin, no a následně k ukládání těchto makroživin do tukových zásob.

A to vše za přítomnosti neustálého pocitu hladu.


Co se změnilo, když jsem do svých pokrmů přidala bílkoviny? Přestala jsem mít pocit, že jsem nedojedená. Vrátilo se mi spoustu energie, nabrala jsem trošku těch svalů a hlavně - tukový zásoby se začaly hejbat směrem dolů. Konečně.


Jako jeden z nejlevnějších a ke všemu rostlinných zdrojů bílkovin - a taky vlákniny (ale o tý třeba někdy jindy) jsem musela vyhodnotit právě sojové maso. Oproti třeba právě tofu a tempehu je jeho cena výrazně nižšší a jeho výhodou je, že obsahuje opravdu velmi málo sacharidů a v podstatě žádné tuky.


No a od tý doby je součástí mojí kuchyně. Zeleninová rýže by dozajista byla výborná i bez sojového granulátu, ale snědla bych jí asi tak dvakrát tolik (a ještě by mi nestačilo), kdyby v ní bílkoviny chyběly.


A teď recept. :)


Na 4 porce budete potřebovat:


300 g dlouhozrnné rýže (300g v suchém, neuvařeném stavu)

150 g sojového granulátu