• mykolazlesa

Miniatlas - kolekce Hřibovité

Aktualizace: 18. úno 2020

Vítejte na stránce Miniatlas - kolekce Hřibovité, první kolekce z mojí dílny.


Dozvíte se zde základní informace o houbách, které jsem pro kolekci zvolila a které zdobí nějaký váš plecháček, tašku či tisk.


Pro kolekci jsem vybrala pět druhů hub a to hřib koloděj, hřib kovář, hřib hnědý, křemenáč březový a kozák šedozelený. Všechny druhy patří mezi oblíbené, dobře známé a jedlé druhy, ačkoliv se mezi sebou mohou snadno zaměnit. V následujících řádcích se o nich dočtete podrobněji.
Hřib koloděj (Boletus luridus)


Protože názvosloví nejrůznějších druhů se díky podrobnějšímu zkoumání často mění, má hřib koloděj vícero latinských názvů.


Jeho hlavním poznávacím znakem je červená síťka na třeni (na noze), červené ústí rourek a nápadné modrání na řezu a na otlačených místech.


Zaměnit by se dal za nejedlý Hřib kříšť, ten má ovšem ústí rourek žlutá a klobouk často světlejší. Velmi světlý klobouk má potom i Hřib satan, za který bychom koloděj mohli také zaměnit.


Jedná se o chutnou, jedlou a tržní houbu, doporučuje se ale delší tepelná úprava, alespoň 30 minut, protože za syrova je slabě jedovatý.


Roste od května do října v listnatých a smíšených lesích a tvoří mykorhizu s listnáči. Vyskytuje se často také na hrázích rybníků či v parcích.
Hřib kovář (Boletus luridiformis)


Na rozdíl od koloděje nemá kovář na třeni síťku, ale drobné červené šupinky - tečky. Odtud plyne pomůcka pro rozeznání obou druhů - "Kovář kove, až létají jiskřičky" (červené šupinky na třeni).

Také se říká, že kovář má tmavší zástěru (klobouk), než koloděj. To ale nemusí platit vždy, protože odstíny klobouků se u hub můžou výrazně lišit podle toho, v jakém prostředí se vyskytují.


Tento modrající hřib se rovněž doporučuje k delší tepelné úpravě.


Často roste již od května až do podzimu. Tvoří mykorhizu s celou řadou listnatých i jehličnatých stromů.
Hřib hnědý (Boletus badius)


Hřib hnědý, naprosto obyčejný, ale velice chutný hřib má mnoho krajových názvů. Například slaďák, panskej či podhřibek.


Roste od července do října a to velmi hojně, především však v jehličnatých lesích. Výborně se hodí na sušení a je všestranně využitelný v kuchyni. Snadný recept na těstoviny najdete třeba zde v odkazu.


V jehličnatých lesích se snadno hledá a téměř nehrozí riziko záměny za jedovatý druh. Snad jen za nejedlý (ale údajně velice zdravý) hřib žlučník, který má ovšem ústí rourek narůžovělá a nikoliv světle žlutá. I proto je hřib hnědý ideální volbou, pokud se sbírat houby teprve učíte.Křemenáč březový

(Leccinum versipelle)


Okrové, oranžové či červené klobouky křemenáčů v kombinaci s jejich bělostnými třeni a černými šupinkami dělají z těchto druhů jedny z nejokouzlivějších druhů.


Křemenáčů je více druhů, ale pro běžného houbaře nemá význam je mezi sebou více rozlišovat. Všechny jsou jedlé, ačkoliv se zde také doporučuje delší tepelná úprava.


Křemenáč březový pak můžeme od ostatních druhů rozeznat podle toho, že výrazné černé šupinky se na třeni objevují i pokud je plodnice velice mladá.

Roste pod břízami od jara do zimy.Kozák šedozelený

(Leccinum variicolor)


Dříve se těmto houbám říkalo "kozí hřiby", protože byly považovány za méně kvalitní, než bílé hřiby - praváky.Odtud pochází název Kozák. V pořadu Na houby v archivu České televize si můžete o Kozácích pustit celý díl.


Kozák šedozelený od ostatních druhů poznáme především podle nápadného zelenání na bázi třeně a na otlačených místech. Roste od června do října na vlhkých a promáčených stanovištích. Tvoří mykorhizu s břízami. Je jedlý.
Tato kolekce vznikala několik měsíců v roce 2019. Všechny ilustrace jsou autorské a jsou tvořeny pastelkami na papíře. K vytvoření ilustrací používám živé předlohy, fotky, ale i historické a současné atlasy.

Hřiby do kolekce jsem vybírala tak, aby šlo o známé a tvarově a barevně zajímavé houby. Chtěla jsem se vyvarovat populárním "pravákům", které jsou veřejností protěžovány na úkor mnoha zajímavých druhů.

Miniatlas slouží pouze jako vodítko pro další hledání informací o uvedených druzích. Na internetu i v atlasech se o houbách dozvíte vše potřebné. Je však dobré používat vždy atlasy z novějších let, protože údaje o jedlosti některých druhů se s novými poznatky mohou měnit.


Pokud se vám ilustrace líbí, budu ráda, když nakouknete na můj blog, facebook, či zabrousíte do obchůdku.


Hodně úspěchů při houbaření,

sběrolovu hub zdar přeje Mykola z lesa.
135 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše