• mykolazlesa

Kominíček - Ryzec černohlávek

Nepatřím mezi ty houbaře, co by z lesa nosili koše, nůše, kárky, či dokonce náklaďáky plný hub. Omáčka z praváků je sice výborná, ale mě ze všeho nejvíc baví, když najdu nějakou jedlou houbu, kterou jsem ještě nevyzkoušela. A že jich je! Jako malá jsem sbírala hlavně hříbky, podhřibky, babky, růžovky, bedly, někdy holubinky, no prostě takovou tu klasiku.


Až v posledních letech jsem se naučila sbírat některé další druhy - smrže, penízovky, sírovec, hlívu, ryzce, podtrnky, čirůvky, vatovce a nebo třeba březovníky na čaj. Sucha v posledních letech mi moje experimenty malinko komplikují, ale letošní a loňská sezóna mi dělají vyloženě radost.


Dneska má premiéru ryzec černohlávek, někdy kominíček (a další spousta alternativních lokálních názvů). Roste pod smrky. Tak jako všechny ryzce, i černohlávek roní mléko - bílé. Má tmavě hnědou až černou barvu třeně a klobouku, zatímco lupeny jsou bílé, krémové či později u třeně zahnědlé. Dužina je bílá a po poranění se barví lehce do růžova. Lupeny po poranění červenají (nebo spíše reziví).

V každém případě je možné zaměnit ho za další druhy ryzců. Prozkoumat možnosti záměny můžete například v online atlasu České mykologické společnosti. Tento rozsáhlý online atlas obsahuje podrobnosti o výskytu, podobě či možnostech záměny natolik rozsáhle, že nemá příliš smysl se o těchto údajích rozepisovat.


A jak ryzce upravím?

Roky vaření a focení receptů z hub (někdy se to fááákt nepovede :)) ) mě naučily jedno - houby jsou stejně nejlepší jen tak na másle s troškou soli. A ty pro mě zatím neznámý druhy prostě nejradši ochutnávám takle.
30 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

mykola.z.lesa@gmail.com

+420 734 838 212

IČO: 08819921

Nejsem plátce DPH

  • Facebook
  • Instagram

Mýkés - řecky houba.

Mykola, výtvarnice, absolventka AVU, milovnice hub, lesa, krajiny a přírody.

V roce 2016 se zrodila myšlenka osobního blogu o houbách.

Od té doby se Mykola houbám horlivě věnuje. Čte, studuje, kreslí, pozoruje, sbírá, vaří a miluje!

 

O tři roky později se k blogu přidal také obchůdek s autorskou tvorbou.

 

Nákupem v obchůdku podpoříte tvorbu Mykoly z lesa.