• mykolazlesa

Sírovec žlutooranžový


Osobité výrazné plodnice sírovce žlutooranžového se objevují na oslabených stromech a pařezech od května do října. Přestože se jedná o houbu známou jako jedlou, existují zaznamenané případy nevolnosti po konzumaci. Doporučuje se sbírat plodnice rostoucí pouze z ovocných dřevin. Z ostatních listnáčů nasaje třísloviny, které pak můžou za nakyslou a nežádoucí chuť. Rovněž by se měl sbírat pouze dokud je mladý - tedy dokud jím nůž projede jako máslem. Pokud musíte na nůž tlačit, či řezat, plodnice je už starší a nevhodná ke konzumaci. Přestože jeho barva i název nás podněcují myslet si, že se jedná o sýrovec (podle sýru), není tomu tak a za jeho jméno vděčíme jeho žluté barvě připomínající síru. V anglicky mluvících zemích je sírovec známý jako chicken mushroom, podle své konzistence připomínající kuřecí maso.

V knize Houbařův rok se o sírovci můžete dočíst, že v neúrodných letech byly plodnice sbírány, sušeny, rozemlety a použity namísto mouky k přípravě chleba. Jestli se mi někdy podaří najít opravdu velkou plodnici, snad to i vyzkouším.

Pokud by vás sírovec zajímal pro svoje léčivé účinky, doporučuji navštívit tyto převelice zajímavé stránky paní doktorky Aleny Hamplové, která se zabývá léčivými bylinami a houbami okolo nás - https://mudr-alena-hamplova.cz/sirovec-zlutooranzovy/

Sírovec je choroš nápadný svým žlutooranžovým zbarvením. Bližší popis najdete na stránkách České mykologické společnosti https://www.myko.cz/myko-atlas/Laetiporus-sulphureus/

Je možné ho nakrájet, předvařit a zamrazit pro pozdější použití.

Letos mi ho zahrada nadělila k narozeninám, bohužel to bylo v období, kdy jsem měla úplně nejvíc práce a tak zůstal v mrazáku až dodnes. Recept ale přijde již brzy.

#houba #atlas