• mykolazlesa

Sírovec žlutooranžový


Osobité výrazné plodnice sírovce žlutooranžového se objevují na oslabených stromech a pařezech od května do října. Přestože se jedná o houbu známou jako jedlou, existují zaznamenané případy nevolnosti po konzumaci. Doporučuje se sbírat plodnice rostoucí pouze z ovocných dřevin. Z ostatních listnáčů nasaje třísloviny, které pak můžou za nakyslou a nežádoucí chuť. Rovněž by se měl sbírat pouze dokud je mladý - tedy dokud jím nůž projede jako máslem. Pokud musíte na nůž tlačit, či řezat, plodnice je už starší a nevhodná ke konzumaci. Přestože jeho barva i název nás podněcují myslet si, že se jedná o sýrovec (podle sýru), není tomu tak a za jeho jméno vděčíme jeho žluté barvě připomínající síru. V anglicky mluvících zemích je sírovec známý jako chicken mushroom, podle své konzistence připomínající kuřecí maso.

V knize Houbařův rok se o sírovci můžete dočíst, že v neúrodných letech byly plodnice sbírány, sušeny, rozemlety a použity namísto mouky k přípravě chleba. Jestli se mi někdy podaří najít opravdu velkou plodnici, snad to i vyzkouším.

Pokud by vás sírovec zajímal pro svoje léčivé účinky, doporučuji navštívit tyto převelice zajímavé stránky paní doktorky Aleny Hamplové, která se zabývá léčivými bylinami a houbami okolo nás - https://mudr-alena-hamplova.cz/sirovec-zlutooranzovy/

Sírovec je choroš nápadný svým žlutooranžovým zbarvením. Bližší popis najdete na stránkách České mykologické společnosti https://www.myko.cz/myko-atlas/Laetiporus-sulphureus/

Je možné ho nakrájet, předvařit a zamrazit pro pozdější použití.

Letos mi ho zahrada nadělila k narozeninám, bohužel to bylo v období, kdy jsem měla úplně nejvíc práce a tak zůstal v mrazáku až dodnes. Recept ale přijde již brzy.

#houba #atlas

89 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

mykola.z.lesa@gmail.com

+420 734 838 212

IČO: 08819921

Nejsem plátce DPH

  • Facebook
  • Instagram

Mýkés - řecky houba.

Mykola, výtvarnice, absolventka AVU, milovnice hub, lesa, krajiny a přírody.

V roce 2016 se zrodila myšlenka osobního blogu o houbách.

Od té doby se Mykola houbám horlivě věnuje. Čte, studuje, kreslí, pozoruje, sbírá, vaří a miluje!

 

O tři roky později se k blogu přidal také obchůdek s autorskou tvorbou.

 

Nákupem v obchůdku podpoříte tvorbu Mykoly z lesa.