• mykolazlesa

Řepová pomazánka s ovčím sýrem


Tento recept je první na mém blogu, který zdánlivě nikterak nesouvisí ani s houbami, ani s lesem. V poslední době sem si ale uvědomila, kolik chutných receptů na blogu nesdílím jen pro to, že nesplňují kategorii "houbové" a "z lesa". Rozhodla sem se, že budu na blog přidávat recepty prostě všechny, protože příprava jídla mě tak moc baví a chci ji sdílet. Doma vaříme hlavně bez masa a snažíme se vařit i z lokálních surovin, a tak se vlastně na lesně laděný blog hodí všechny recepty, které jsou tvořené na předpokladech udržitelného životního stylu.

Řepa je jedna z potravin, kterou mám neuvěřitelně ráda. Na zahradě mi vždy vyroste krásně, a také je snadno dostupná a není drahá. Obtížnější je ale proces přípravy, protože je důležité ji opravdu dlouho vařit. Nedoporučuje se řepu před vařením krájet, protože pak ztrácí šťávu a barvu a s nimi i spoustu minerálů, železa, atd. Syrovou řepu ale třeba já prostě nesním, je příliš výrazná. Dá se však koupit i řepa předvařená, a nebo můžete svou vlastní úrodu zavařit najednou a během zimy pak čerpat z vlastních zásob již uvařené řepy.

Ovčí, případně kozí sýr skvěle doplňuje chuť červené řepy. V tomto případě jsem použila řecký ovčí sýr feta.

A teď recept.

Ingredience:

300 g uvařené a oloupané řepy (komu to nevadí, může použít i syrovou oloupanou řepu)

pokud budete řepu vařit, je dobré ji oloupat až po uvaření, slupka jde pak krásně dolů a ušetříte práci se škrábáním - také neztratí barvu a šťávu, ale o tom jsem již psala výše

50 - 100 g ovčího nebo kozího sýru

Nějaké "pojivo" - já používám buď smetanový řecký jogurt, nebo pomazánkové máslo či majonézu - prostě to, co mám zrovna doma. Stačit bude pár lžic.

Sůl.

Postup:

Řepu nastrouhejte na struhadle najemno.

Vmíchejte "pojivo" (pomazánkové máslo, jogurt, smetana, majonéza, …)

Přidejte sýr - pokud jste použili tvrdý sýr, nastrouhejte ho na jemném struhadle. Měkčí sýry jako je právě feta můžete nastrouhat na hrubém a sýry měkké stačí pořádně vmíchat.

Dosolte podle chuti.

Podávat můžete s listy čerstvého špenátu. Dozdobte kousky sýru a doma praženými slunečnicovými semínky.

#svačina

29 zobrazení

email: mykorhiza@mykolazlesa.org

IČO: 08819921


© Mykola z lesa