• mykolazlesa

Určování hub po internetu


V poslední době mě trápí určování hub na internetu. Hlavně facebookové skupiny pro houbaře jsou plné požadavků na určení nálezů a plné komentářů, které kolikrát (a to bez legrace) mohou být až život ohrožující.

No nekecám. Největší zabijáky v lese nehledejte vůbec mezi divokými šelmami. Jsou to totiž houby, a ty se vůbec nevyplatí brát na lehkou váhu.

Ráda bych sepsala pár jednoduchých pravidel, jak si houby nechat určit, od koho, a hlavně jak svoje úlovky nafotit.

1. Kde si nechat houby na internetu určit?

Vřele doporučuji facebookovou skupinu MYKOLOGICKÁ PORADNA - Mycological counseling. Ostatní skupiny podle mého názoru slouží hlavně ke sdílení radosti z úlovků a proto doporučuji všem tuto profesionální skupinu. Neuškodí si nejprve přečíst pravidla skupiny, než svoje fotky vložíte.

2. Od koho?

Vyčkejte na komentář od správců skupiny.

Jsou to Ti, u kterých se za jménem zobrazuje malý štítek z hvězdičkou (pokud na štítek najedete myší, zobrazí se text "správce").

Nezapomeňte na dobré mravy a také na to, že správci skupiny jsou vzdělaní odborníci, mykologové.

3. Jak houby vyfotit?

Houbu, kterou chceme určit bychom měli vydloubnout ze země celou - to znamená i s koncem nohy (báze třeně). U některých druhů to bývá určujícím znakem! A to třeba i u jedovaté Pečárky zápašné, nebo vražedkyně Muchomůrky zelené!

Plodnici vyfoťte s celým třeněm, seshora i zespoda, ideálně v přirozeném denním světle. A ideálně ještě na stanovišti.

4. Popište stanoviště a lokalitu.

Každá houba má svoje oblíbené stanoviště, které může být dalším určujícím znakem. Neuškodí tedy napsat, zda jste ji našli v bučině, nebo okolo rostly modříny, zda to bylo na kraji rybníka či ve vašem skleníku. Zda to bylo na Moravě nebo na Broumovsku (každý druh má rád jiné teploty).

5. Smiřte se s tím, že houbu musíte většinou vytrhnout ze země, aby bylo možné ji určit.

Nenapadejte proto ostatní houbaře způsobem "proč to trháte, když to neznáte?".

Jiná situace nastane, pokud si nasbíráte plný koš hub, které neznáte a zpětně zjišťuje