• mykolazlesa

Klobouky na gril!

Aktualizováno: 16. zář 2020


Na tento recept se hodí tvrdší klobouky už na pohled zdravých plodnic hřibovitých hub. Kozáky, křemenáče, hříbky.

Naopak nevhodný by byl třeba hřib koloděj a nebo kovář.

Já osobně mám nejradši grilování na lávovým kameni, ale protože zatím bohužel žádným nedisponuju, preferuju dřevěný uhlí. S plynovými a elektrickými grily moc nekamarádím, hlavně proto, že mám pocit, jakoby jídlo ani nebylo z grilu.

A těď recept - na perfektní marinádu, která krásně zvýrazní chuť hub a grilu.

marináda - olej, česnek, drcený kmín a - sůl - běžně houby solíme až na závěr, aby nám nepustily vodu, ale tento recept je tak trochu výjimka - houby drobek vodu pustí, ale na grilu se jak propečou, tak zároveň trochu podusí a klobouky nebudou uvnitř syrové a studené.

Klobouky si naložíme do marinády podle receptu výše a necháme marinovat pár hodin, nebo půl dne v lednici. Houby by měly být v marinádě ponořené. Nejlepší je naložit do hrnce nebo mísy a přikrýt pokličkou a neuzavírat je do plastových nádob.

V míse si smícháme olej, sůl, česnek a kmín, postupně přidáváme klobouky a opatrně promícháváme, abychom houby příliš nepomačkali.

Potom hodíme na gril a pečeme asi 8 minut z každé strany, dokud nebudou klobouky krásně měkké. Olej, ve kterém jsou houby naloženy bude kapat dolů na uhlí, které začne kouřit. Tento efekt nám zaručí tu příjemnou chuť z grilu.

Vedle si přitom opečeme pár topinek, které potřeme česnekem. Klobouky servírujeme na topinkách.

Příjemné letní večery přeje Mykola z lesa!