• mykolazlesa

Lanýž


Lanýže - vysoce ceněné podzemní houby z rodu vřeckovýtrusých. Rostou především v teplejších oblastech, i proto je můžeme znát především z italské či francouzské kuchyně. Nejčastěji se sbírá lanýž černovýstrusý (black truffle), lanýž piemontský (white truffle), a často se můžete setkat také s lanýžem letním, který má méně výrazné aroma oproti prvním dvěma. Lanýže rostou těsně u kořenů listnatých stromů, v různé hloubce, zpravidla vždy pod zemí. Ze stromů si "vytahují" určité druhy feromonů, ty pak ovlivňují specifickou chuť a aroma plodnice. Díky feromonům jsou lanýže vyhledávanou pochoutkou prasat, která se používají k jejich hledání a sběru. Je však riziko, že se prase do lanýže pustí dřív, než člověk. Z toho důvodu se ke sběru používají i speciálně vycvičení psi. Lanýže jsou považovány za silné afrodiziakum, a jsou také houbou, u kterých známe úspěchy s pěstováním. To je však velmi složité, nákladné a také dlouhodobé. Pěstují se ve speciálně vysazených naočkovaných dubových lesích. Takový les začne plodit asi sedm let po svém zasazení.

Lanýž letní můžete najít i u nás či na Slovensku. V obou případech však platí, že jde o zákonem chráněnou houbu a za jejich sběr by jste mohli přijít k pokutě.

Lanýže v kuchyni

Doporučuje se lanýže tepelně neupravovat. Vzhledem k receptům už ze starého Říma, ale i z literatury, kde často najdeme recept na pečené lanýže, nevím, do jaké míry je třeba toto doporučení respektovat. Také se uvádí, že by se neměl lanýž kombinovat s výraznými sýry. Já ho miluji například v peccorinu (italském ovčím sýru) nebo v goudě a vždy byl i přes výraznost sýru skvělý. Kromě sýru ho často můžete najít i v uzeninách, třeba i v italské mortadelle s lanýžem. Oblíbenými produkty z lanýže pak v kuchyni jsou lanýžový olej, sůl, med, máslo či balsamico. S těmito produkty se lanýž může stát skvělou a ne příliš nákladnou součástí vaší kuchyně.

#houba #atlas

47 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

mykola.z.lesa@gmail.com

+420 734 838 212

IČO: 08819921

Nejsem plátce DPH

  • Facebook
  • Instagram

Mýkés - řecky houba.

Mykola, výtvarnice, absolventka AVU, milovnice hub, lesa, krajiny a přírody.

V roce 2016 se zrodila myšlenka osobního blogu o houbách.

Od té doby se Mykola houbám horlivě věnuje. Čte, studuje, kreslí, pozoruje, sbírá, vaří a miluje!

 

O tři roky později se k blogu přidal také obchůdek s autorskou tvorbou.

 

Nákupem v obchůdku podpoříte tvorbu Mykoly z lesa.