• Mycolina

Závojenka podtrnka, aneb jak ochutnávat nové druhy hub?


Než vám představím recept na naprosto delikátní závojenku podtrnku na másle, zastavíme se ještě u způsobu, jakým se takové houby učím poznávat.

Sucha, měnící se klima, monokultury ohrožené kalamitou ale i stále rostoucí zájem o přírodu a její dary, či prostě houbařská vášeň - i to jsou důvody, které nás mohou dovést k poznávání méně známých druhů hub. Jak se je učím já? Chodím na přednášky české mykologické společnosti, jejichž součástí je vždy představení právě rostoucích hub, které na přednášku donesli další účastníci. Zde si mohu houby důkladně prohlédnout, ovonět a v případě nutnosti sem i úlovky donést na určení. Svoje nálezy můžete donést též do nějaké houbařské porandy ve Vašem okolí. Dále pak houbu najdu v každém ze svých několika atlasů a informace si porovnám. Také dávám veliký pozor v jaké části roku jsem plodnice našla a také v jakém prostředí. Zda to bylo na louce, v listnatém lese, pod borovicí či ve skleníku. A samozřejmě, když jsem si pak určením jistá, tak si na novou houbu troufnu i v kuchyni. Mezi méně známé houby, o kterých jsem již psala patří třeba penízovka smrková, smrž, či závojenka podtrnka.

Nejlepší způsob, jak připravit takovou novou chuťově neznámou dobrotu v kuchyni je tradiční opečení klobouků na tuku (máslo, olej, nebo sádlo - na tom jsou prý houby nejlepší, u nás doma ale vládne převážně bezmasá kuchyně). Očištěné klobouky vložte na pánev s rozehřátým tukem a pečte z obou stran dozlatova. Je důležité vědět, jak dlouho je houby třeba upravovat, u některých druhů se doporučuje alespoň 30 minut. U mých závojenek podtrnek toto pravidlo neplatí, proto jsem je pekla do zezlátnutí a do změknutí. Houby solíme vždy až na talíři. Kdybychom je osolili na pánvi, pustí nám vodu a nedočkáme se zlatavého efektu. Tento způsob přípravy hub je naprostá delikatesa, mohli jste o něm číst už v článku o růžovkách na kmíně.

Podtrnky mě svojí chutí překvapily, musím říct, že jsou naprosto fantastické, a tak skvělou chuť jsem vůbec nečekala. Pro vyniknutí jejich chuti, která je podle mě ještě lahodnější než u růžovek ani není potřeba použít jakékoliv koření či bylinky. Od teď budou určitě dalším elementem naší houbové kuchyně.