• mykolazlesa

Závojenka podtrnka


Sběr a konzumace méně známých hub vždy vytváří ve vašem okolí napjaté pocity. Zejména v případě lupenatých hub, které jsou všeobecně považovány za prašivky. Znalí houbaři ale vědí, co utrhnout a kde, a jak si ověřit správnost svého úsudku. Dnes si představíme závojenku podtrnku. Jedlou jarní houbu, která je oblíbená především pro její ranný výskyt, a to zhruba od dubna do června, v chladnějších oblastech i do července.

Lupenatá plodnice má světlý, šedavý až zahnědlý klobouk velký asi 3 - 12 cm. Třeň je válcovitý, vláknitý, bílý až šedavě zahnědlý. Lupeny v mládí světlé, později šedavé. S dozráváním výtrusů se lupeny zbarvují výtrusným prachem do růžova. Menší plodnice proto mohou mít na klobouku růžový výtrusný prach. Závojenka podtrnka však není úlovkem pro začínajícího houbaře. Riziko záměny za jedovatou houbu zde hrozí, a proto si řekneme, jak postupovat při určování podtrnky.

1. Biotop

Podtrnky rostou výhradně a jedině mimo les, a to především v zahradách a parcích pod ovocnými stromy a keři z řádu růžokvětých. Patří sem většina ovocných stromů, slivoně, hrušně, jabloně, ale třeba i šípky, trnky. První pravidlo pro sběr podtrnky je tedy sbírat jedině v zahradách pod ovocnými stromy, se kterými tvoří mykorhizu.

2. Doba výskytu

Jak již bylo napsáno, závojenka podtrnka je jarní houbou. Vyskytuje se od dubna do června (v chladnějších oblastech do července).

3. Vůně

Podtrnka má slabou okurkově moučnou vůni.

Možnost záměny za jedovatou houbu

1. Vláknice začervenalá - roste od května do července pod listnatými stromy (buk, dub, lípa, líska, habr) a často vyhledává půdy bohaté na vápník. Tímto způsobem by se taky mohla vyskytnout u vás na zahradě, kde třeba došlo v minulosti ke stavbě a půda je tak na vápník bohatá. Jak její název napovídá, od podtrnky ji poznáme pro její načervenalý vzhled. Rovněž vláknice začervenalá na řezu a poraněných místech mění barvu do červenohněda. Klobouk i třeň mají tendenci rozpadat se na vlákna, odtud vláknice. Jedná se o nebezpečnou jedovatou houbu. Ve starší literatuře se můžete setkat také s názvem Vláknice Patouillardova. Zatímco vláknice zčervená, závojenka podtrnka na řezu a na otlačených místech nikdy nemění svou barvu a dužina zůstává bílá.

2. Závojenka olovová - další jedovatou houbou, za kterou by se podtrnka dala zaměnit je závojenka olovová. Příběh jedné mé známé, která se touto houbou otrávila vám ale budu vyprávět jindy. Od podtrnky se liší hlavně a především biotopem a dobou výskytu - závojenka olovová roste roztroušeně ve skupinách nebo jednotlivě v červnu až září v listnatých lesích pod duby, habry a buky, na hrázích rybníků. Upřednostňuje vápencové podklady.

Možnost záměny za jedlé houby