• Cosmomyceta

Planetárium ve Stromovce


Zajít do planetária mě ve Stromovce mě nikdy příliš nelákalo, především proto, že zde není možnost přímého pozorování oblohy. Tak trochu jsem vždy chtěla planetárium navštívit, ale když jsem si pak v programu přečetla projekce, už se mi tam toliko nechtělo. Nekonečně dlouhá zima mě nakonec do planetária přece jen vyhnala - no a je to pecka! V planetáriu se nachází projekční sál Cosmorama, digitální planetárium s rozlišením 8K s projekcí na kopuli o průměru 23,5 m a vysokou 15 m. Od té doby jsem v planetáriu často. Je to asi tisíckrát lepší, zajímavější a přesvědčivější než jakýkoliv 3D kino, dokonce můžete mít pocit, že se s vámi místnost naklání či otáčí. Viděla jsem projekci Hvězdná obloha 8K, Horizon, Měsíční sonáta a Naše bouřlivá planeta, a ještě mnoho mě jich čeká. Sál Cosmorama za návštěvu rozhodně stojí, stejně tak jako expozice planetária, kde najdete třeba simulátor vozítka na Měsíci i na Marsu (jízdu můžete vyzkoušet v rámci své vstupenky do planetária), nebo třeba fotobudku "vyfoť se ve vesmíru" ze které mám už pěknou sbírku nepublikovatelných snímků.

Jo a mají zde automat na hopíky, což je něco pro mě. Měli by se asi házet do simulátoru černé díry, ale spíše mizí v díře jménem kapsa. Hopíky jsou totiž podle mě moc krásný, skákající miniplanety. <3

Mimo projekce, přednášky, expozice ale třebas i koncerty zde můžete začít studovat dvouletý astronomický kurz, což hrozně potřebuju. Ačkoliv dokud obíhá Měsíc kolem Země, ještě se chytám, jakmile se ale začne Země točit a obíhat okolo Slunce, jsem v koncích. Třeba by to astronomický kurz napravil.

Tak ves-mír

Mykola

#naučná #omě