• Medvědoslava

Medvědí olej


Kdo by v dnešní době neslyšel o česneku medvědím. Jeho hojné porosty vyrůstají v listnatých lesích od začátku února až do konce května, ale záleží na lokalitě. Pokud žijete v teplejší oblasti, pravděpodobně u vás vyroste dříve, než v těch chladnějších. Úspěšně se dá také pěstovat na zahradě. Když vezmeme v úvahu, jaký boom medvěd zažívá, jeho pěstování se vyplatí nejen vám, ale i přírodě. Pozor na lokality, které podléhají různým stupňům ochrany, při sběru česneku medvědího by jste také mohli dostat pokutu. Nejlepší je česnek si vypěstovat, nebo koupit od farmáře, i když přiznávám - natrhat si ho v lese, který prostupuje svěží česneková vůně, je prostě zážitek. Dejte si ale pozor, aby jste si ho nezaměnili s jedovatou konvalinkou.

Zde je můj letošní recept na uchování česneku na delší dobu - naložení do oleje.

asi 400 gramů česneku medvědího opláchněte, osušte, nakrájejte na menší kousky

vložte do hluboké mísy, přidejte litr olivového oleje a 5-10 gramů soli

rozmixujte

plňte do lahví

uchovávejte na chladném místě, ne však v lednici (olivový olej by ztuhl)

Takto se do oleje uvolní zdravé a vonné látky z česneku a s pomocí oleje a soli jej zakonzervujete na delší dobu. Časové rozmezí ještě zkoumám, ale řekla bych, že při správném uskladnění (chladné a tmavé místo) vydrží několik měsíců.

Další variantou by bylo olej po pár dnech zcedit a tím jeho životnost prodloužit. Zbytky česneku by se daly ještě zužitkovat třeba na pesto.

Využití oleje je různé. Do pomazánek, na zdobení pokrmů, jako dochucovadlo salátů... Recepty již brzy.

Mír

#bylinka