• mykolazlesa

Právě roste - Penízovka smrková


Penízovku sametonohou bude nejspíš hodně lidí znát. Je to houba, které se přezdívá Vánoční, roste od října do března a v supermarketech dostanete její kultivar pod názvem Enoki. Novinkou je pro mě ale letos její kámoška Penízovka smrková.

Penízovka smrková roste na šiškách smrku ztepilého. Často šišku nevidíme, protože ráda vyrůstá ze šišek tlejících v zemi. Právě teď ve smrkových lesích zažívá bujné období růstu plodnic (roste celý rok, ale hojně jen v jarních měsících od března do dubna). Když vyrazíte do lesa, povšimněte si, že po chvíli hledění do země objevíte malou hnědou lupenatou houbičku. Po další chvíli zjistíte, že je všude, kam se podíváte.

Penízovku sbíráme s nůžkami a bez třeně (nohy), a protože je to velmi malá houba (5-30 mm) je potřeba nasbírat alespoň okolo 100 ks plodnic, pokud máte v plánu je využít v kuchyni. Nám se to teď o víkendu povedlo, a zdaleka jsme nemuseli posbírat všechny, je jí prostě teď všude jak naseto.

Záměna je možná, ale pokud ji sbíráte na jaře, nemělo by dojít k záměně za žádnou jedovatou houbu. Maximálně vám může pokazit jídlo penízovka nahořklá, která je nejedlá a liší se od smrkové tím, že roste ze šišek borových asi o měsíc déle, stejně tak jako penízovka provázková, rovněž jedlá houba. Od Helmovky šiškomilné se pak penízovky liší především třeněm, který je u helmovky šedavý a lehce se zlomí, zatímco u penízovky je pružný. Helmovka má klubou spíše do špičky, zatímco u penízovek jsou starší plodnice spíše ploché. O jejich určování toho najdete hodně v atlasech i na internetu, třeba na stránkách myko.cz .

Penízovka se hodí především do polévek, takže se již brzy těšte na nějaký recept.

#houba