• mykolazlesa

Nejkrásnější atlas hub


PŘEHLED HUB STŘEDNÍ EVROPY

Jan Holec, Antonín Bielich, Miroslav Beran

ACADEMIA, 2012

Tento atlas není jen přehledem velkých hub (tzv. Makromycetů) střední evropy, ale díky svým nádherným ilustracím a stručnému věcnému popisu, je především umělecko-vědeckým dílem. Kniha je jednou z nejkrásnějších kusů v mojí knihovně. Okolo 1200 vědeckých barevných ilustrací, které zanícený malíř samouk a amatérský mykolog Antonín Bielich vytvářel již od konce 80. let. dokonale vystihuje rozmanitost a tajemnost zobrazených hub. Na své si příjde jako mykolog, tak obyčejný divák, který se může atlasem vysloveně kochat.

A proč že je v dnešní době fotoaparátů důležité vytvářet malované a kreslené atlasy hub? Jedině malíř totiž dokáže vystihnout a vyzdvihnout nejdůležitější znaky hub, a podpořit tak jemné detaily, které by následkem fotografie zanikly. Živé předlohy je totiž také třeba upravit tak, aby odpovídaly obecnému popisu, a nikoliv jen konkrétnímu nalezenému exempláři houby.

O kvalitě knihy svědčí také fakt, že autoři za ni získali hned několik ocenění - tak například Slovník roku 2013. Zajímavý rozhovor se spoluautorem Janem Holecem najdete zde v odkaze.

http://muzeum3000.nm.cz/veda/oceneni-slovnik-roku-2013-putuje-do-narodniho-muzea

No a pro mě osobně je kniha hlavně pomůckou k relaxaci. Nic Vás zaručeně neuklidní tolik, jako mykologická procházka tímto atlasem.

#atlas #naučná