• Mykola Morchellusová

Morchella, aneb co našla Mykola pod stromečkem


Co našla Mykola nejkrásnějšího pod stromečkem? Smrže! Mražený! Kilo! 💚💚💚

Smrž je jedna z nejdražších třžních hub, vlastně je hned za lanýži. Smržů ale na vaření spotřebujete mnohem víc než lanýžů, takže je to vlastně ještě dražší pochoutka. Smržů taky u nás roste po skrovnu není jen tak jednoduché je najít. Patří mezi první jarní houby a jejich sezona trvá od března do června. Smrže, stejně jako lanýž, jsou spíše kořením a jejich chuť bývá označována jako trochu hřib, trochu lanýž. Já dneska jedla smrže v životě poprvé, a přesto že se říká, že uchovávat smrže mražením je méně doporučovaná varianta, chutnají skvěle💚a díky tomuhle nádhernýmu daru budu moct blog obohatit o další smržové články. V přírodě byste smrže našli spíše na krajích cest, nebo luk, v parcích kde si hoví v mulčovací kůře, v listnatých lesích a na vápenitém podloží. Obzvlášť pak milují spáleniště a popel.

Často se také tvrdí, že smrže jsou ošklivé, no, mě připadají úžasný.

Smrže jsou taky jednou z té trochy hub, které se sbírají od nás směrem na západ. Jsou vyhledávanou pochoutkou především ve Francii, no a do kanadských hájů se jezdí za prací - hledáním a přeprodáváním smržů - ale o tom až jindy. :)

Takže děkuju, ty... ty tvore co nosíš dárečky 💚 (já si totiž docela dlouho myslela, že Ježíšek je ježeček, takže kdovíjak to je)...

#houba