• Mykola

Kotrč kadeřavý


Kotrč - jeho nalezení bylo jedním z mých houbařských snů, který se splnil minulý víkend, a protože jsem slíbila recept, ale ze svého výtvoru jsem nakonec nebyla nijak nadšená, rozhodla jsem se o kotrči napsat pár zajímavostí na pár řádků. Co se týče úpravy, budu muset doufat, že příště kotrč najdu zase na stejném místě. Je to klidně možné, houba se objevuje u jednoho kmenu i několik let. :)

Kotrč kaděřavý je nelupenatá, chorošovitá, dřevokazná houba, která roste u kmenů nejčastěji borovic, méně často jiných jehličnanů. Pokud kotrč najdete u kmene jedle, či snad listnatého stromu, ponechejte ho lesu, jedná se totiž o vzácný a chráněný kotrč Němcův, či kotrč štěrbákový. Kromě místa výskytu můžete od sebe kotrče odlišit podle zbarvení. Kotrč kadeřavý je na konci svých "vetviček tmavý, a směrem dovnitř houby se zesvětluje (jak vidíte na obrázku). U kotrče Němcova je tomu přesně naopak, a kotrč štěrbákový je k tomu všemu ještě výrazněji žlutý. Šance, že na vzácné druhy kotrče narazíte je asi taková, jako že vám za vsí roste přirozený les, takže skoro nulová. Kotrč kadeřevý naproti tomu, je vcelku ještě běžná a oblíbená houba.

Pokud je suchý, má nádhernou výrazně oříškovou vůni, a poté co ho namočíte, rozvoní se nádhernou a intenzivní vůní lesních hub.

Očištění kotrče může být velmi náročné, jak vidíte na fotce, je hodně rozvětvený a hlína, jehličky a sem tam nějaké lesní bytosti se zabydlí v jeho štěrbinách. Nejvíce se mi osvědčilo nakrájet ho na plátky a jednotlivé plátky omýt a proplachovat vodou.

Uchovat kotrč čerstvý můžete v chladu údajně až dva týdny. Stačí pokud ho budete udržovat v misce s čistou vodou. Může se stát, že i trochu povyroste. Není to však skutečný růst, ale spíše takové rozvinutí větviček.

Velmi oblíbená je "držťková" polévka z kotrče. Na pánvi se rozvoní štiplavě a pikantně.

Co mě překvapilo byla konzistence kotrče. Je na omak velmi pevný a tuhý.

Radost, jakou sem z jeho nálezu měla, bych vám přála vidět. :)

Mír,

Mykola

#houba