• Mykolice

Polévkový seriál - kyselo


Tak je tu poslední leden a s ním poslední díl polívkovýho seriálu, na poslední chvíli. Jako hlavní hvězda závěrečné epizody vystoupí podkrkonošské kyselo v režii mojí babičky z Valteřic. Tu jsem sledovala krok za krokem, a poctivě ochutnávala jídlo v každém momentu fáze, abych rozklíčovala, z jakého důvodu je to její kyselo vždy jiný a kyselovitější než všechna ostatní.

Nejdřív ale k surovinám.

Jako vždy brambory - salátovky, třeba tak pět až sedm brambor

Houby sušený, čerstvý - zásadně lesní hřibovitý houby, bez těch se to neobejde

Vajíčka - tak pět dobrejch domácích vajíček od šťastnejch slepiček. Když použijete ty z velkochovů, bude na vás pak namíchnutej sám Krakonoš, a to nechcete

Máslo - hodně másla, třeba 120 - 150 gramů

Cibule - jedna obrovská cibule, precizně a nadrobno nakrájená

a jako nejhlavnější ze všech ingrediencí CHLEBOVÝ KVÁSEK - ten u nás v krakonošově seženete v podstatě všude pod názvem kvásek na kyselo, ale je to prachvobyčejnej prachsprostej chlebovej kvásek, kterej máte doma, když děláte chleba z kvásku, nebo si ho můžete vyprostit v nějaké pekárně - tak se mi podařilo sehnat kvásek kdysi v uherském hradišti. A nebo v nejhorším si můžete kvásek doma narychlo vytvořit, bude to trvat den až dva dny. Na netu najdete spoustu receptů - třeba tyhle: https://conovehonakopci.cz/2010/05/jak-udelat-domaci-kvasek/

Tak, kdo došel až sem, tak tomu fandím, protože dneska se dost vykecávám. Toho kvásku budete potřebovat asi tak 80 - 100 gramů, nebo třeba jednu vrchovatou naběračku... no takovou prostě menší hromádku, tak jako od oka.

Deme na to - den první

1. Namočte kvásek přes noc do hliněné nádobky (můžete do čeho chcete, klidně rovnou do hrnce, ale já zásadně do babiččina hliněnýho rendlíčku)

Deme na to - den druhý

1. Namočený kvásek v rendlíčku rozkvedlejte a přidejte ho do hodně velkého hrnce s vodou - do takovýho toho, co do něj děláte kotel jídla pro celou rodinu tak na dva dny. Přiveďte k varu a na mírném ohni kvásek vařte asi tak 40 minut, dokud se jakoby nezatáhne a nezesklovatí. Neustále to míchejte, protože se kvásek odedna připaluje, a taky umí rychle vypěnit a vytéct. Teď máte spoustu času na přípravu dalších ingrediencí:

2. V hrnci vařte sušené nebo čerstvé houby, vařte je minimálně dvacet minut a potom je šoupněte do hrnce kde se vaří kvásek. I s tou vodou z hub.

3. Hrnec omijte a dejte do něj znovu vodu, osolte a tentokrát uvařte doměkka brambory, ve slupce, nebo jak chcete. Nejlepší sou samozřejmě salátovky. Za žádnou cenu je nedávejte do hrnce s kyselem, přidávají se až na talíř.

4. V hrnku si rozkvedlejte vajíčka a umíchejte je na pánvi. Nejlíp tak, že pánev pořádně rozpálíte a pak vypnete, a vajíčka mícháte na tý rozpálený, ale vypnutý plotně. Nakonce je stejně přidáte taky do hrnce ke kvásku a houbám.

5. Průběžně ochutnávejte o solte po malých dávkách. Pokud by se vám zdálo kyselo moc husté, můžete ho naředit trochou mléka.

6. A tady je ta zlatá babiččina finta na závěr, tedy cibulka. Do téhle chvíle totiž kyselo chutná hlavně po tom chlebovém kvasu, který je hodně výrazný. Když se vám povede vytůnit cibulku tak, jak to teď popíšu, tak ta chlebová chuť ustoupí do pozadí a dopředu se dostane nakyslej cibulkovej šmak - a to je pecka.

Takže v tý velký kostce másla budete doslova fritovat tu jednu velikou na drobno nakrájenou cibuli, dokud nebude uplně ale uplně zlatohnědá, každý kousíček. Pokud budete s máslem šetřit, tak se vám to nepovede. Ideální je tu cibulku smažit spíše v menším kastrůlku, než na pánvi. Cibulová chuť se vsákne do másla, a tím se kyselo dochutí k dokonalosti.

A s cibulkou taky do hrnce!

7. Na závěr budete ještě dosolovat, a podávejte s těma bramborama v hlubokým talíři.

Tak to je moje kyselový dogma, pokud se stane, že se do něj přeci jen pustíte a stanete se kyselovým alchymistou, jako moje babička, a pak já, tak přeju hodně štěstí. Mír.

#polévka

35 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše