• Mykolice

Polévkový seriál - kyselo


Tak je tu poslední leden a s ním poslední díl polívkovýho seriálu, na poslední chvíli. Jako hlavní hvězda závěrečné epizody vystoupí podkrkonošské kyselo v režii mojí babičky z Valteřic. Tu jsem sledovala krok za krokem, a poctivě ochutnávala jídlo v každém momentu fáze, abych rozklíčovala, z jakého důvodu je to její kyselo vždy jiný a kyselovitější než všechna ostatní.

Nejdřív ale k surovinám.

Jako vždy brambory - salátovky, třeba tak pět až sedm brambor

Houby sušený, čerstvý - zásadně lesní hřibovitý houby, bez těch se to neobejde

Vajíčka - tak pět dobrejch domácích vajíček od šťastnejch slepiček. Když použijete ty z velkochovů, bude na vás pak namíchnutej sám Krakonoš, a to nechcete

Máslo - hodně másla, třeba 120 - 150 gramů

Cibule - jedna obrovská cibule, precizně a nadrobno nakrájená

a jako nejhlavnější ze všech ingrediencí CHLEBOVÝ KVÁSEK - ten u nás v krakonošově seženete v podstatě všude pod názvem kvásek na kyselo, ale je to prachvobyčejnej prachsprostej chlebovej kvásek, kterej máte doma, když děláte chleba z kvásku, nebo si ho můžete vyprostit v nějaké pekárně - tak se mi podařilo sehnat kvásek kdysi v uherském hradišti. A nebo v nejhorším si můžete kvásek doma narychlo vytvořit, bude to trvat den až dva dny. Na netu najdete spoustu receptů - třeba tyhle: https://conovehonakopci.cz/2010/05/jak-udelat-domaci-kvasek/

Tak, kdo došel až sem, tak tomu fandím, protože dneska se dost vykecávám. Toho kvásku budete potřebovat asi tak 80 - 100 gramů, nebo třeba jednu vrchovatou naběračku... no takovou prostě menší hromádku, tak jako od oka.

Deme na to - den první

1. Namočte kvásek přes noc do hliněné nádobky (můžete do čeho chcete, klidně rovnou do hrnce, ale já zásadně do babiččina hliněnýho rendlíčku)

Deme na to - den druhý

1. Namočený kvásek v rendlíčku rozkvedlejte a přidejte ho do hodně velkého hrnce s vodou - do takovýho toho, co do něj děláte kotel jídla pro celou rodinu tak na dva dny. Přiveďte k varu a na mírném ohni kvásek vařte asi tak 40 minut, dokud se jakoby nezatáhne a nezesklovatí. Neustále to míchejte, protože se kvásek odedna připaluje, a taky umí rychle vypěnit a vytéct. Teď máte spoustu času na přípravu dalších ingrediencí:

2. V hrnci vařte sušené nebo čerstvé houby, vařte je minimálně dvacet minut a potom je šoupněte do hrnce kde se vaří kvásek. I s tou vodou z hub.

3. Hrnec omijte a dejte do něj znovu vodu, osolte a tentokrát uvařte doměkka brambory, ve slupce, nebo jak chcete. Nejlepší sou samozřejmě salátovky. Za žádnou cenu je nedávejte do hrnce s kyselem, přidávají se až na talíř.

4. V hrnku si rozkvedlejte vajíčka a umíchejte je na pánvi. Nejlíp tak, že pánev pořádně rozpálíte a pak vypnete, a vajíčka mícháte na tý rozpále