• Mykolo

Polévkový seriál - východniarská mačanka


Dneska vás potěším receptem na jednu z naprosto nejunikátnějších polívek co znám. Opakuje se zde opět motiv krajové polévky ze základních dostupných surovin, které se běžně nacházely všude. V té dnešní je naprosto nepostrádatelným základem tzv. jucha - tedy voda z kysané kapusty. Na Slovensku běžně dostupná v supermarketech v sáčku, podobně jako se kdysi prodávalo v sáčcích mléko. Pokud se Vám nechce zrovna jezdit do Prešova pro juchu, můžete buď za á) požádat babičku s dědou, popřípadě jiné příbuzné, o přebytečnou šťávu z jejich zeláku (pochopitelně pokud máte zelí v zeláku sami, tak se vás to netýká) nebo za bé) kupte si klasické kysané zelí v sáčku, a šťávu z něj důkladně a pořádně vymačkejte do nádoby. Zbytek zelí přidejte do těsta na bramboráky, nebo kam chcete.

Zde pár slov o polévce z originálního zdroje:

Mačanka alebo niekde nazývana aj "kyšeľ" je to staré ľudové jedlo zo severovýchodného Slovenska. Kedysi, keď boli hlavnými surovinami v kuchyni kyslá kapusta a zemiaky, vznikla takáto omáčka (polievka). Táto špecialita dostala svoj názov od spôsobu jej jedenia. Ide o omáčku, do ktorej sa buď nadrobil chlieb, alebo sa z neho lámali väčšie kúsky a namáčali sa do taniera. Niekde sa zvykli k mačanke podávať aj zemiaky uvarené v šupke. Mačanky sa varili buď s mäsom, alebo bez neho.

Je to neoddeliteľné jedlo štedrovečernej večere rusínov, podáva sa s chlebom.

(zdroj: https://www.po-kraj.sk/sk/kraj-ponuka/ankety-sutaze/tradicna-chut/recepty/macanka/)

Protože jsem se s mačankou seznámila při cestách za zbytky jedlobučin na Slovensku, a protože je to oblíbené jídlo mého kamaráda z východniarské obce Chmeľovej, základní recept jsem si vyprosila od něj a toho se držím, a jak jsem ji vyfasovala naservírovanou v restauraci v Prešově, tak jí servíruji dál.

Recept v origináním znění:

Poprazis maslo z cesnakom, zalejes juchou (stava z kyslej kapusty), pridas huby , sol, cierne korenie. Potom si v inej nadobe pohabarkujes (poriadne rozmiesas) polohrubu muku z vodou. Nakoniec primiesas do prveho hrnca tak aby to malo spravnu hustotu.

Na receptu se mi líbí přesně to, že zde nejsou žádné míry, zkrátka jen postup. Musíte tak citlivě polévku doladit, aby vám chutnala, byla pro vás správně kyselá a správně hustá.

Na závěr na talíř vložím uvařenou bramboru, salátovku a zaleji cibulkou upraženou v másle.

Tak mír. A jeďte se podívat na východ, třeba zrovna z Prešova se snadno dostanete na návštěvu pohoří Čergov, kde najdete i bezzásahovou rezervaci Vlčia, první soukromou přírodní rezervaci na Slovensku.

#polévka</