• Mykola

Polévkový seriál - kulajda


Protože lednová zima i na peci je znát, mám tady pár hustých houbových polévek co zasytí a zahřejou. Jako první začnu kulajdou. Recepty na ní se můžou lišit kuchyň od kuchyně. Ráda vařím kulajdu veganskou, bez smetany a vajec, s uzeným tofu a nebo místo lesních hub přidávám žampiony, Dá se uvařit z masového i zeleninového vývaru, ale i pouze z mouky a vody. Vyčarujete z ní rychlou obyčejnou polévku, když čekáte na vejplatu, ale taky naprosto vytůněnou polívku nedělní.

Základní ingredience na kulajdu jsou sušené nebo čerstvé lesní houby (alternativa jsou žampiony), brambory, vejce, koření - u mě je to vždycky bobkový list a nové koření, kopr.

Dále pak cibule, mouka, a tuk na vytvoření hustého základu polévky, a smetana na závěr.

Na dochucení cukr a ocet. Právě kombinace koření a jemně sladkokyselé chuti dává kulajdě typickou chuť, která podtrhne vůni hub a kopru a proto by tento zákad měl zůstat vždy stejný, nehledě na to, jakou kulajdu budete vařit.

Recept na kulajdu, způsob "na hulváta"

Na tuku zpěníme cibulku a přidáme dvě až tři lžíce mouky, lehce zapražíme a zalijeme vodou. Osolíme a přidáme koření, takzvaně na hulváta do hrnce hážu bobkový list i nové koření, budou tam plavat dokud se polévka nesní. Cíťové se v tom budou prohrabovat, ale sme chudý, takže já těch pár kuliček v talíři až tak neřeším. stejně tak kopr. Tlusté hlavní natě kopru nahážu do polévky už teď (drobné snítky kopru nasekané najemno příjdou až na závěr) a nevyndám je.

Přidám brambůrek na kostičky a libovolný houby (libovolný jedlý houby teda). Vařim, dochutim a jim z kastrůlku na prkýnku a pokud možno na zápraží.

Tahle varianta může být čistě veganská, bez přidání smetany, na obyčejném stolním oleji. Doladit ji můžete přidáním uzeného tofu.

Kulajda nedělní, vypiplaná, pro návštěvy

Na hojné porci másla zpěním nadrobno nakrájenou cibulku. Nasypu dvě lžíce mouky, které lehce zapražím do másla. Zaliji poctivým zeleninovým vývarem. Do gázy zabalím bobkový list a nové koření, aby mi v polévce neplavalo, a přidám do hrnce. Namočené sušené houby přidám i s vodou do polévky a do hrnce dám brambory. Brambory a mouka se teď budou společně vařit alespoň dvacet minut. Přidám silné koprové natě, které na závěr vyndám a nahradím je malými snítkami kopru. Nakonec přihodím dle libosti naporcovaná vejce natvrdo, dosolím. Dochutím cukrem - ideálně hnědým, protože ten bílej je sladkej jako prase a velmi opatrně budu přidávat lžíci až tři lžíce octa. Po vypnutí plotny, až nebude polévka vařící, tak do ní vmíchám zakysanou smetanu pokojové teploty. Míchám rychle, aby se smetana nesrazila.