• Ezomykola

Sedm dní tma


Tma - kdyby mi nescházela, nejspíš bych nepsala příspěvky na blog ve dvě ráno, i proto jsem si vzpoměla na svůj pobyt ve tmě - tak proč se nepodělit o zážitky.

Pobyty ve tmě, nebo terapie tmou, spočívá v naprosté izolaci od světla. Probíhá ve speciálně upravených chatkách, nebo místnostech a za asistence terapeuta, nebo osoby se zkušenostmi ze tmy. Já jsem svůj pobyt absolvovala před pěti lety u jedněch milých lidí na zahradě nedaleko Ostravy, kde mají dvě meditační poustevny. Terapeut, nebo společník, za Vámi chodí každý den, aby se postaral o Vaše potřeby - jednou za den nosí jídlo, nebo bylinkový čaj, a také vám bude naslouchat, pokud o to požádáte.

Podle toho, kde terapii provádíte, můžete mít k dispozici nejrůznější "zabijáky času", třeba magneťák, psací stroj, nebo dokonce rotoped. Vše je samozřejmě přizpůsobené tak, aby nevydávalo světlo.

Na svůj pobyt jsem se děsně těšila, ale taky jsem se děsně bála. Bála jsem se, že za dva dny, nebo za dvě hodiny svůj pobyt vzdám. To se naštěstí nestalo, a ani jedenkrát v celém týdnu jsem neměla pocit, že už to nezvládnu. Sedm dní je příjemná doba, méně dní se ani nedoporučuje. Často se chodí do poustevny i na deset dní, až tři týdny.

Co se za ten týden stalo? Člověk má fůru času sám na sebe, přemýšlí o minulosti, spí, přemýšlí o svých chybách, spí, přemýšlí o starých křivdách, spí, odpouští sám sobě, spí, a odpouští všem.

Nikdy jsem se asi necítila tak klidná, odpočatá a šťastná, jako právě po pobytu ve tmě. Za prvé jsem zjistila, že svět venku jaksi běží i bez mojí asistence a nutnosti u všeho být a vše stihnout. Za druhé, žijeme ve světelném znečištění a kvalitu spánku to může velmi snižovat, naše buňky se při naprosté tmě regenerují daleko lépe. Poměrně dlouhou dobu po pobytu jsem měla neskutečně moc energie - sama od sebe jsem vstávala před šestou, aniž bych musela. Spát sem chodila později a také jsem měla energii duševní, skutečně se pustit do věcí, které mě naplňují. Za třetí jsem zjistila, že pokud odpustíte a zapomenete na staré křivdy i problémy, budete šťastnější a možná se znovu otevřete v oblastech, ve kterých jste na sebe dávno rezignovali.

Jistě, tenhle stav štěstí mi nevydržel věčně. Ale vědomí, že takové rozpoložení existuje a v podstatě ho mám ve svých rukou, to mi zůstává.

Dnes už bych na terapii tmou nešla, protže mám tady na světě moc věcí, co mě baví a chci stihnout, a taky už nekoketuju s "duchovnem" a zajímá mě spíš "svět". Ale každého, kdo se pro ni rozhodne podporuji, protože pro mě to je zkušenost na celý život.

Takže mír a tmu, a dobrý spánek přeje dneska trochu ezo Mykola

#duše