• Lady Mykola z Lesa

Houbový anglický koláč


Tento recept je malinko časově náročnější, ale výsledek stojí za to.

Skládá se v podstatě ze dvou částí - tedy těsta a náplně. Samotnou mě překvapilo, jak bylo těsto jednoduché, takže se ho nebojte.

Těsto - 250 gramů tuku (sádla, másla, rostlinného tuku)

půl kila polohrubý

lžička jedlý sody

3-4 lžíce vody

vajíčko na potření těsta

Ingredience (mimo vajíčka) smíchejte a podle intuice přidejte to či ono. Těsto by se nemělo lepit, ale být měkké, mastné a do jisté míry "křehké". Rozdělte si těsto na o chlup větší a o chlup menší část. Větší část příjde na dno a bohy zapékací mísy. z těsta rozválejte kulatou placku o přiměřené velikosti a potom ji vložte do mísy tak, aby trochu přečuhovalo z formy. Až do těsta přidáte náplň, pokryjete ji druhou částí těsta, jako na obrázku - slepíte obě těsta dohromady, oříznete zbytky, ze kterých můžete navrch koláče vytvořit ozdoby. Potřeme žloutkem a pečeme asi na 200°C , 15 minut, a poté snížíme teplotu na 175°C ještě asi 30 minut.

Náplň - půl kila čerstvýh hnědých podhřibků

dvě střední mrkve

tři lžíce hladké mouky, lžíce sladké papriky a drtek pepře (smísit)

cibule, máslo na smažení

červené víno

bobkový list a nové koření

100 gramů cheddaru

dvě vajíčka

hnědé hříbky pokrájené na větší kusy obalte v mouce s paprikou a pepřem (zbytek mouky uschovejte na později). Na másle nechte zesklovatět cibulku a přidejte houby, pražte dokud to všechno nemá barvu. Přidejte zbytek mouky, vodu a míchejte aby vznikla omáčka, osolte. Potom přidejte mrkev nakrájenou nakolečka, bobkový list a nové koření. Můžete směs drobek podlít červeným vínem - to se musí vypařit. Ideálně nechte náplň v tomto stádiu odstát do druhého dne, aby se chutě uležely. Můžete plnit - a nebo - pokud si váš parťák splete náplň s polévkou a polovinu jí stihne sníst než příjdete domů - rozkvedlejte si dvě vajíčka a přisypte do nich nastrouhaný sýr. Obsah pak vmíchejte do náplně - ona vám nabyde a koneckonců to bude taky moc dobrý.


28 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše