• mykolazlesa

Obřák


První místo, o kterým budu psát, je Obří důl v Krkonoších.

Bylo mi čtyři nebo pět, a můj otec pracoval pro horskou službu v Peci pod Sněžkou, a taky v Peci vyrůstal, a do obřáku a do dolů po sobě s bráchama chodili házet štěrk a podobně. Terén tady zkrátka znal. Nu, obří důl, tedy jeho nejzajímavější část, je v nejpřísnějším řežimu ochrany, a je zde vstup zakázán. já jsem to tehdy neřešila a táta taky ne, takže jsme si dali tůru ze Studniční hory rovnou okolo úpského vodopádu dolů do obřáku, a v promáchaném svetru ve kterém jsem zahučela do nějaké kouzelné studánky rovnou zpět do Pece za nic netušící maminkou.

Nebudu radit, kudy k vodopádu, sama, ač porušujíce zákon tam chodím velmi málo a i tak mám strach z načapání. Pěšinka tam ale vyšlapaná je, není to zas tak dlouho, co zde byl zaveden "bezzásahový" režim, takže KRNAP se tu předtím něco dřeva nařezal.

Co Vám poradím, je chata Yettice, která se nachází taky "za závorou" kam už se nesmí, a klíče k ní budou vaší VIP kartou k částečnému navštívení tohodle skvostu (oficiálně se můžete pohybovat jen na cestě vedoucí k chalupě).

Co Vás tam čeká? Nejkrásnější tma tmoucí, doslova mraky hvězd, ticho, jeleni a taky mystika a duchové. Právě Yettice je jediná ze dvanácti chalup, která přežila období kamených lavin, které se sesunuly do Obřího dolu v 19. století. Já osobně PŘÍSAHÁM, že jsem zde viděla ducha, a to naprosto reálného až literárně vyhlížejícího ducha v podobě bílé průsvitné postavy asi dvacet metrů ode mě. Nutno tedy dodat, že mi v té době bylo deset roků, a zrovna jsem přišla z nejšílenější stezky odvahy (z Yettice ke kapličce a zpět - to je jinak turistická trasa, kterou Vám doporučuju okolo dvanácté v noci, zabere vám to maximálně půl hoďky, ale emoce budou silný. Kaplička stojí u "vchodu" do zakázané oblasti jako památník na tragické události).

Chata patří horolezcům z Jičína, a Rádi ji rádi pronajímají. Po cestě si v Jičíně vyzvednete klíče a můžete vyrazit. Kontakt a informace najdete v odkazu zde: http://www.lkp.cz/chata-yetti

Je to prostě romantika jako blázen.