• mykolazlesa

" TO FO "


Nešálí vás zrak, jedná se skutečně o zkomoleninu názvu Pho bo, vietnamské nudlové polívky z vývaru, kde standartní objem porce v restauraci je asi deset litrů. Skutečně velká polévka. Ta moje se jmenuje To Fo, protože je jednoduše s tofu (a houbami!!). Obyčejně je vývar z masa, ale my si uděláme vege, částečně proto, že z masa vařit neumím, a částečně proto, že mám doma vegetariána. Na polévku budete nejdříve potřebovat vývar, ten si můžete udělat do zásoby, protože jeho příprava je dlouhá.

Budete toho potřebovat opravdu hodně:

Na vývar:

zázvor na plátky asi pět kusů, cibuli na polokoule, hrstku koriandru, hrstku fenyklu, dva velký nebo čtyři malý badyány, trošičku anýzu, čtyři hřebíčky, celou skořici, sůl a podle chuti i česnek.

A křížovky, sudoku, nebo osmisměrky.

Zázvor na plátky a cibuli na polokouli si opečte na pánvi do zlatova, až do hněda, až klidně do černohněda. Pak vložte do hrnce, asi tak osmilitrového, a přidejte ostatní koření, zalijte vodou. Teď si doneste stoličku a křížovky a můžete luštit, budete na to mít minimálně dvě hodiny, což je nejkratší doba, jakou by se vývar měl vařit. Jenom v občasných pauzách po vyluštění tajenky vždy vývar malinko podle chuti dosolte. Úplná chuť vývaru vyzní až na konci tak to se solí moc nepřežeňte z pocitu, že je to pořád takový nijaký. Nakonec to bude perfekt. Co nesníte na posezení, si pak schovejte do mrazáku, nebo zavařte do lahví.

Další ingredience:

takový jedno tofu na kostičky, rýžový nudle, porek nebo šalotku, limetu, fazolové klíčky, houby shi take a ucho jidášovo, spostu čerstvého koriandru.